guilan medical university 88

وبلاگ دانشجویان پزشکی 88 گیلان

عباس تکاور

TAKAVAR.jpg

دکتر عباس تکاور

مؤلف کتاب

 «فیزیک پزشکی»

آقای دکتر عباس تکاور در سال 1324 شمسی در شهر درود متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش و دوره متوسطه را در سال 1344 در بروجرد به پایان رساند. در سال 1349 شمسی از دانشگاه تربیت معلم تهران لیسانس فیزیک گرفت. آنگاه برای ادامه تحصیل عازم انگلستان شد و در سال 1353 شمسی موفق به اخذ فوق لیسانس فیزیک پزشکی و در سال 1356، دکترای فیزیک پزشکی از دانشگاه ابردین گردید.
دکتر تکاور پس از بازگشت به ایران در سال 1358 به عنوان استادیار در دانشکده پزشکی دانشگاه تهران مشغول به خدمت شد و در حال حاضر دانشیار دانشکده پزشکی دانشگاه تهران است.
کتابهای زیر از آثار دکتر تکاور است:
1. مقدمه ای بر پرتوهای یونساز (تألیف) 1369
2. فیزیک پزشکی (تألیف) 1370
3. فیزیک پرستاری (تألیف) 1372
4. فیزیک پزشکی کامرون (تألیف و ترجمه) 1378
5. سونوگرافی تشخیصی (ترجمه) 1379
از ایشان مقالات متعددی نیز در سمینارهای داخلی و خارجی ارائه شده است.
 
آشنایی با کتاب

 «فیزیک پزشکی»

در این کتاب به زبانی ساده، اهمیت فیزیک در شناخت رفتار بدن شرح داده شده و برای دانشجویانی که می خواهند در برخی از رشته های پزشکی فعالیت کنند، تألیف شده است.
کتاب حاضر دو بخش عمدۀ فیزیک پزشکی یعنی کاربرد مکانیک، گرما، نور، صوت، الکتریسیته و مغناطیس، و دیگری فیزیک اندامهای مختلف مانند چشم، گوش، شش، قلب و دستگاه گردش خون را در برمی گیرد. سپس با توجه به اینکه رشتۀ رادیولوژی پُرکاربردترین، بخش فیزیک در پزشکی است، جنبه های گوناگون آن در چهار فصل شامل رادیولوژی تشخیصی، پزشکی هسته ای، رادیوتراپی و حفاظت در برابر پرتو بررسی شده است. آخرین فصل به کاربردهای کامپیوتر در پزشکی اختصاص دارد.

ترجمۀ این اثر با توجه به کمبود جدی کتاب مرجع فیزیک پزشکی برای دانشجویان رشته های وابسته، اقدامی شایسته است.

یه چیز دیگه هم از کشفیات خودم D: استاد فیزیک پزشکی ورودی های 84 دانشکده خودمون خود دکتر عباس تکاور بود!!

+ نوشته شده در  جمعه هفتم آبان ۱۳۸۹ساعت 23:19  توسط amin  |